Programy dla kobiet

żółtaczka pokarmowa szczepionka żółtaczka

Jednymi z najczęstszych nowotworów u kobiet jest rak piersi oraz rak szyjki macicy. Często rozwijają się na skutek zaniedbań. Wykonywanie badań profilaktycznych jest niezbędne, żeby wykryć wczesne zmiany nowotworowe. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, każda kobieta w określonym wieku, powinna mieć zrobioną cytologię, USG oraz mammografię piersi. Dla tych, które z określonych przyczyn nie zgłosiły się na badania, przygotowano specjalne programy zdrowotne.

Skierowane są one w szczególności do kobiet należących do grupy zwiększonego ryzyka. Do nich zalicza się m.in. wiek, występowanie nowotworów w rodzinie czy nieodpowiedni tryb życia. Dzięki programom, kobiety mogą bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. Cytologia umożliwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości, w tym komórek rakowych. Polega na pobraniu wymazu z pochwy, który następnie kierowany jest do oznaczenia diagnostycznego.

Część kobiet może także skorzystać z badania mammograficznego. Dzięki mammografii można zdiagnozować nawet małe guzki, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworów. Zainteresowanie tymi programami jest coraz większe, co świadczy o dużej świadomości kobiet odnośnie tych chorób.

Relvar

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2021 Zdrowie publiczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.