Jak ustrzec się chorób odtytoniowych?

żółtaczka typu a zapalenie wątroby

Palenie tytoniu jest bardzo powszechnym nałogiem, który niekorzystnie może wpływać na jakość oraz długość życia. Regularne palenie przyczynia się do rozwoju wielu chorób odtytoniowych, takich jak nowotwór płuc, krtani, gardła czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zagrożenie stanowi także bierne palenie, tj. wdychanie dymu tytoniowego bądź przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Pomimo wielu kampanii informujących o skutkach palenia papierosów, zachorowalność w dalszym ciągu jest wysoka. Z tego powodu dla osób, które regularnie palą papierosy przygotowane są specjalne programy, w ramach których wykonywane są podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego. Ponadto palacze mogą uzyskać wszelkie informacje odnośnie możliwości zapobiegania rozwojowi chorób odtytoniowych. W przypadku osób, u których wystąpi jedna z chorób odtytoniowych, wykonywane są także specjalistyczne badania, jak np. badanie spirometryczne. Ponadto taka osoba kierowana jest na dalszą diagnostykę.

Dzięki takiemu programowi, można skutecznie zmniejszyć zachorowalność na najczęściej występujące choroby. Ponadto poprawia się świadomość społeczeństwa odnośnie skutków palenia. Wczesne wykrycie choroby, w ramach takiej akcji, poprawia skuteczność leczenia. Ułatwiony jest również dostęp do specjalistycznych badań. Program taki zalecany jest przede wszystkim dla tych, którzy w odstępie kilku lat nie wykonywali żadnych badań w kierunku chorób odtytoniowych.

ampułki leku Arixtra są bezkonkurencyjne

Related Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Zdrowie publiczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.