Przeciwdziałanie otyłości u dzieci

requip modutab 8mg żółtaczka

Otyłość jest bardzo niebezpieczną chorobą, która często doprowadza do rozwoju innych schorzeń cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Otyłość zazwyczaj spowodowana jest nieprawidłowym stylem życia, głównie niską aktywnością fizyczną oraz nadmiernym spożywaniem niepełnowartościowej żywności. Choroba ta w coraz większym stopniu dotyczy również dzieci. Liczba dzieci i młodzieży z otyłością wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. W niektórych województwach przeprowadzane są specjalne programy, które mają uświadomić istotę choroby.

Program skierowany jest głównie dla dzieci i młodzieży, jednak osobami, które mogą w nim brać aktywny udział są rodzice oraz grono pedagogiczne. Rodzice często są odpowiedzialni za to, co spożywają ich dzieci, dlatego tak ważne jest, aby również i oni zrozumieli konsekwencje otyłości.

W ramach programu wykonywane są badania przesiewowe. Uczestnicy programu wypełniają także ankiety, w których określają swoje nawyki żywieniowe. W ten sposób można określić, u których dzieci występuje zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju poszczególnych chorób cywilizacyjnych, jak np. cukrzyca. Równie istotna jest edukacja. Dzięki niej dzieci uczą się tajników zdrowego sposobu odżywiania. Programy edukacyjne mają także na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zwiększonej aktywności fizycznej, która również przeciwdziała otyłości i nadwadze.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2021 Zdrowie publiczne. Wszystkie prawa zastrzeżone.